INSERT net INSERT net
Nasze forum - zapraszamy do dyskusji
INSERT net
FAQFAQ  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  GalerieGalerie  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

No to masz pole do popisu ;*

 
Odpowiedz do tematu    Forum INSERT net Strona Główna -> Systemy operacyjne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
calineczka
Windows 2000
Windows 2000



Dołączył: 11 Wrz 2005
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Suchedniów (Bugaj)

PostWysłany: Pon 12:45, 06 Lut 2006    Temat postu: No to masz pole do popisu ;*

Insert: proszę przedstaw mi poniżej zalety tego Twojego Aurox, w ogólę tych systemów co to gry nie chodzą na nich Smile. Zawsze jak sie pytałam to połowe nie zroumiałam z tego co pisałeś, to może teraz jakoś tak naprawdę ludzkim językiem? Wink Może coś na rysunkach? Jestem otwarta na Twoje sugestie do zmiany systemu, ale nie wiem czy warto - postaraj się, a napewno będę Ci bardzo bardzo bardzo bardzo wdzięczna, jak się sprawdzi Smile. Uwierz mi na słowo Wink .

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Insert
Administrator
Administrator



Dołączył: 10 Wrz 2005
Posty: 149
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Suchedniów

PostWysłany: Pon 15:14, 06 Lut 2006    Temat postu:

Dobrze że zadzwoniłaś, bo bym tu nie wpadł przez najbliższe kilka godzin. Skąd wiedziałaś, że będę teraz w domu? Powinienem być przecież w szkole? Shocked zaskakujesz mnie czasem... Smile

Historia rozwoju Linux.

Linux zaczął powstawać w 1991 roku, kiedy to fiński programista, Linus Torvalds stworzył jądro nowego systemu operacyjnego przeznaczonego do pracy z procesorami rodziny 80386 firmy Intel.
nformacje o systemie, opublikowane przez Torvaldsa na internetowej liście dyskusyjnej, spotkały się z dużym zainteresowaniem i wkrótce przy rozwoju systemu pracowała już grupa ludzi. Znacznie przyspieszyło to jego rozwój – otrzymał on później nazwę "Linux". Im bardziej system ten stawał się popularny, tym więcej ludzi wspierało jego rozwój. Proces ten trwa do dziś, a liczbę użytkowników różnych dystrybucji Linuksa szacuje się obecnie na wiele milionów na całym świecie.
Kolejne wersje jądra systemu Linux przynosiły zmiany i wiele nowości, które szczegółowo opiszę później.

Dystrybucja Linuksa

Dystrybucja w odniesieniu do systemu operacyjnego Linux to zestaw programów rozpowszechnianych łącznie i dający po zainstalowaniu gotowy do użycia system.
Ponieważ pobranie i skompilowanie wszystkich programów składających się na system operacyjny wymagałoby od użytkownika bardzo dużo czasu i wysiłku, wcześnie w historii Linuksa zaczęły powstawać gotowe zestawy programów, które można zainstalować bez większego wysiłku na komputerze.
We współczesnych dystrybucjach, programy występują zwykle w postaci pakietów (DEB, RPM lub skompresowane Tar), zaś dystrybucja oferuje system pobierania, instalacji, deinstalacji i uaktualniania pojedynczych pakietów (APT, DPKG, RPM), rozwiązujący zależności między pakietami oraz często wspólny interfejs konfiguracji pakietów (Debconf)
Zazwyczaj dystrybucje są instalowane bezpośrednio na dysku twardym komputera. Istnieją również jednak dystrybucje nie wymagające instalacji. Uruchamiane są one bezpośrednio z nośnika CD (np. Knoppix lub nawet z dyskietki Pocket Linux).
Większość dystrybucji jest rozpowszechniana na płytach CD oraz dostępna do pobrania przez Internet.

Cechy systemu

Linux charakteryzuje się dużą zgodnością ze standardami ANSI i POSIX, jest wielozadaniowy, wielowątkowy, wielobieżny, wieloużytkownikowy, ma monolityczną budowę (choć z obsługą modułów - najczęściej zawierających sterowniki urządzeń), a także wsparcie dla klastrów (rozwijany w Izraelu akademicki projekt MOSIX) i architektury SMP (w najnowszych wersjach także NUMA). Jest bardzo wydajny, stabilny i bezpieczny. Wadą jest brak możliwości wywłaszczenia procesów jądra (taka możliwość istnieje w najnowszych jądrach 2.6) oraz korzystanie w małym stopniu z wątków jądra, które w Linuksie nie mogą zajmować się wykonywaniem programów użytkownika.
Działa na wielu platformach sprzętowych i obsługuje blisko 50 systemów plików.

Zastosowanie

Linux przede wszystkim stosowany jest na systemach serwerowych (serwery WWW, FTP, e-mail i inne), jako zapory sieciowe (firewall), a także w systemach osadzonych oraz w niektórych odtwarzaczach DVD.
Ze względu na powstanie i rozwój dystrybucji o łatwej instalacji, graficznym wyglądzie i bogactwie wydajnego oprogramowania przewiduje się szerokie wejście Linuksa na rynek biurowy i domowy. Rządy kilku państw europejskich prowadzą wdrożenia Linuksa na komputerach administracji państwowej. Ponadto z Linuksa korzystają agencje wywiadowcze i kontrwywiad, ze względu na bezpieczeństwo, stabilność oraz możliwość audytu oraz modyfikacji kodu (dostępność kodu źródłowego). Niezawodność tego systemu została doceniona przez niektóre banki i instytucje finansowe korzystające z Linuksa (np. system notowań Wall Street oparty jest na tym systemie operacyjnym). Linux jest używany w większości superkomputerów z listy TOP500.

Kwestie prawne

Linux jest wolnodostępnym systemem rozprowadzanym na licencji GNU General Public License, co oznacza, że kod źródłowy jest dostępny dla każdego i każdy może dowolnie go modyfikować wedle własnego uznania. Do gałęzi oficjalnej nie jest włączany żaden zamknięty kod, choć możliwe jest dołączanie do jądra modułów komercyjnych.
Moduły w Linuksie mają automatyczne oznaczenia licencji, tak żeby przypadkiem nie został włączony moduł na licencji niezgodnej z GPL (zgodnymi licencjami są GPL, LGPL, Licencja BSD i kilka innych).

Tux (pingwin) to oficjalne logo Linuksa. Przedstawia ono objedzonego, zadowolonego i okrąglutkiego pingwina.
Często słyszy się, że nazwa pochodzi od Torvalds UniX, podczas gdy należy ją wywodzić od tego, że pingwiny wyglądają tak, jakby nosiły smoking (ang. tuxedo).
Rysunek Tuksa stworzył w 1996 r. Larry Ewing korzystając z wolnego programu graficznego GIMP, dołączonego do niemal każdej dustrybucji Linuksa.


Linus Benedict Torvalds (ur. 28 grudnia 1969 w Helsinkach) - fiński programista, twórca jądra Linux.


Chyba to będzie wszystko. Polecam gorąco Linux AUROX, też mi musisz uwierzyć na słowo Smile . Nie da sie oddać potęgi tego systemu w słowach, na screen'ach - to trzeba wypróbować. Nie wiem jednakże, czy (z całym szacunkiem) sobie poradzisz z pewnymi "odmiennościami od MS" w Aurox. Może lepiej Mandriva Linux 2006?Smile
Kwestia instalacji jest dość intuicyjna, ja bym poszedł na żywioł i wrzucił sobię tylko i wyłącznie Linucha, bez żadnych 2000, XP itp... kompletny format i układanie swojego w pełni wolnego i przyjemnego życia z pingwinem Smile.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Qarol
Moderator
Moderator



Dołączył: 24 Lis 2005
Posty: 127
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Suchedniów

PostWysłany: Pon 18:49, 06 Lut 2006    Temat postu:

Haha mam pingwina na avatarze
ale sie nieźle rozpisałeś Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum INSERT net Strona Główna -> Systemy operacyjne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Arthur Theme
Regulamin